Přejít na menu Přejít na obsah

Aktuálně


Hosté FF Speciál 2010

Festivalu fantazie Speciál 2010 se krom dalších zúčastnili následující vzácní hosté.

Zahraniční hosté

Lloyd Kaufman

Stanley Lloyd Kaufman Jr. se narodil 30. 12. 1945 v New Yorku. Promoval na Yale University v oboru Čínská studia. Je režisérem, producentem, scénáristou a příležitostným hercem. Známý je hlavně jako spoluzakladatel Troma Entertainment, což je nejdéle fungující filmové studio na světě. Natočil mnoho filmů včetně kultovní klasiky THE TOXIC AVENGER, rozporuplně přijatého TROMEO AND JULIET nebo filmu vzdávající hold Tromě a jejím snímkům - TERROR FIRMER. Hrál například ve filmu Gamer. Troma studio i nadále produkuje "zvláštní filmy" jako například KANIBAL! MUZIKÁL! (Trey Parker) nebo SLIMÁK (James Gunn). Je ženatý a má tři dcery.

Ondrej Herec

Zakladatel slovenské teorie fantastiky a její nové metodologie, překladatel, organizátor... Narodil se 7. 7. 1944. Sociolog a mezinárodni právník, pracoval jako ředitel Centra OSN, člen Vládního výboru Rady Evropy aj. Přednášel na několika univerzitách. V 1980 – 2010 zásadně ovlivnil vývoj slovenské fantastiky. V 1981 sestavil 1. slovenskou antologii světové fantastiky. V 1986 autor 1. čs. rozhlasového seriálu o světové fantastice. V 1988 iniciátor a editor československého SF magazínu. V 1989 zakládající člen SAF, od 1990 člen SSAF (od 1994 předseda). Od 1996 přednáší na conech, člen poroty CKČ, lektor Workshopu, organizátor a předseda poroty Ceny G. Reussa, editor sborníku Krutohlav. V 2001 vydal první dějiny slovenské fantastiky. V 1999 obdržel cenu Národného osvetového centra za výrazný přínos k rozvoji teorie a kritiky fantastické literatury, v 2007 Mloka za zásluhy a cenu Akademie SF,F, H za dlouholetou práci pro SF, v 2009 cenu Akademie SF,F, H za nejlepší teoretický text Z teórie modernej fantastiky.

Další vzácní hosté

Marek Dobeš

Narozen v Praze 1971, vystudoval Univerzitu Karlovu se zaměřením na filmovou kritiku. Roku 1992 začal pracovat jako novinář pro nakladatelství Cinema. Pracoval i pro časopisy Premiere, Kinorevue a pro televizní magazín Kinobox. Spolupracoval s MFF v Karlových Varech a pražským Febiofestem. V 1998 napsal se svými kolegy první celovečerní scénář. Jako producent, režisér a scenárista spolupracoval s Českou televizí (Byl jsem mladistvým intelektuálem, seriál Místo nahoře), Novou, Warner Bros, Bontonfilm (Choking Hazard). Zatím posledním dílem je scénář k filmu Kajínek. Pracuje jako umělecký ředitel v agentuře Alfedus.

Robin Kašpařík

Robin Kašpařík (26) studuje filmovou režii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a už od dětství se vášnivě věnuje hororovému žánru. Velmi inspirativním pro něj bylo osobní setkání s legendárním představitelem Draculy Christopherem Leem, nebo oscarovým režisérem Rogerem Cormanem. Kašpaříkův horor Seance získal cenu za nejlepší krátký film na mezinárodních hororových festivalech v USA a Jižní Africe a byl uveden také v Hollywoodu na prestižním hororovém festivalu Screamfest. V současné době připravuje krátký horor Jsem brána, který je adaptací povídky Stephena Kinga.

Štěpán Kopřiva

Publicista, spisovatel, scenárista (film Choking Hazard), režisér, autor komiksových libret. Narodil se v roce 1971. Vystudoval SŠ polygrafickou v roce 1989. Zakládající člen sdružení Rigor Mortis (spolu s Markem Dobešem, Jiřím Pavlovským, Petrem Litošem a dalšími), které se vyznamenalo v rámci českého fandomu zejména v devadesátých letech. Autor několika povídek, některé ve spolupráci s J. Pavlovským. Autor knih Asfalt, Aktivní olovo, Zabíjení, Adarhargský jed.