Přejít na menu Přejít na obsah

Aktuálně


Hosté FF 2012

Festivalu fantazie 2012 se krom dalších zúčastnili následující vzácní hosté.

Ohlasy Festivalu fantazie 2012

Zahraniční hosté

Jeremy Bulloch

Narodil se v Leicesteru v Anglii v roce 1945. Školu opustil v 11-ti letech, poté co propadl ze zkoušky. Vstoupil do divadelní školy a rychle uspěl jako dětský herec hrající ve filmu a v televizi. V 17-ti letech natočil populární film SUMMER HOLIDAY, se zpěvákem Cliffem Richardsem. Poté hrál 3 roky v televizním milostném seriálu The Newcomers, což byl začátek jeho kariéry, která trvá více než 40 let. Nejvíce ho proslavila role Boba Fetta v trilogii Hvězdné války, dále hrál ve třech filmech o Jamesu Bondovi (Smithera - asistenta pana Q), v několika epizodách legendárního Doctor Who a mnoha různých filmech. V současné době žije v Londýně se svojí ženou Maureene a má tři dospělé děti. Mezi jeho obliby patří golf, cricket, cestování a zahradničení.


Mira Furlan

Významná členka Chorvatského národního divadla a hostující v dalších divadlech v mnoha zemích. Např. hrála Ofelii v Hamletovi pod vedením Jiřího Menzela. Vytvořila mnoho televizních rolí v Chorvatské státní televizi, v řadě TV seriálů a filmů (Splitská historie, Smogovci, Nepokořené město... Velké pozornosti celosvětově se dočkala s filmem Emira Kusturici Otec na služební cestě. Film získal nominaci na Oskara a Zlatou palmu v Cannes. Na začátku občanské války v Jugoslávii v 1991 emigrovala do USA. V 1993 dostala hlavní roli minbarské velvyslankyně Delenn v pilotu a seriálu Babylon 5. V seriálu Ztraceni (LOST) ztvárnila postavu Francouzky Danielle Rousseau. Nyní se vrátila do divadel i televize Chorvatska. Je vdaná za režiséra Gorana Gajiće.


Jarosław Grzędowicz

(*1965 Wrocław) Novinář, překladatel a úspěšný spisovatel moderní polské fantastiky. První povídka 1982 v týdeníku Odgłosy. Dále publikoval povídky v časopisech (Nowa Fantastyka) a antologiích. V roce 1990 spoluzaložil literární sffh magazín Fenix a 93-01 byl šéfredaktorem. 2005 ve vydavatelství Fabryka Słów vychází Pán ledové zahrady 1 (science-fantasy). Získal nejprestižnější polskou žánrovou cenu – cenu Janusze A. Zajdela za nejlepší román. Napsal i dvě další pokračování. Cenu JAZ získal i za povídku Vlčí vánice. Třetí cenu JAZ získal za román Popel a prach. Pokračuje i v povídkové tvorbě.


Garry Chalk

*1952 Pochází ze Southhamptonu v Anglii, nyní bydlí ve Vancouveru. Od jeho prvních rolí v roce 1980 prošel řadou seriálů, filmů, ale významná je i jeho dabérská úloha v animovaných filmech a seriálech (Barbie, Transformers, Sonic). Účinkoval ve více než 300 filmech a televizních pořadech! Známe ho především ze Stargate SG-1 jako plukovníka Chekova a z krimi seriálu Jednotka zpětného nasazení, kde ztvárnil jednu z hlavních rolí, inspektora Pawlachuka. Jako herce jsme si ho mohli užít i ve filmu Strážci (Watchmen) nebo jako nelítostného vůdce gangu Mikea Cullena v Alcatrazu.


Maja Lidia Kossakowska

(*1972) Polská spisovatelka fantasy. Vystudovala střední uměleckou školu a fakultu středomořské archeologie Varšavské university. Externě spolupracuje s televizí. Debutovala v 1996 povídkou Moucha. Za povídky získala čtyři nominace čtenářů na Cenu Janusze A. Zajdla (uděluje polský fandom), z nich Beznohý tanečník jí získal i Cenu spisovatelů SF za povídku. Vydala 2 sbírky povídek, 4 mikroromány a romány Rozsévač větru, Řád Krajesvěta, Rudá smečka, Sběrač bouří. Zatím poslední knihou je Grillbar Galaxie. Píše také poezii.


Martin A. Lessem, J.D.

*1977 v Malmö, Švédsko. Vystudoval politologii, má doktorát práv a nyní studuje bio-chemii. Pracuje na kontrolní pozici farmaceutické společnosti v USA. Ve fandomu je zhruba 20 let, je členem STARFLEET - Mezinárodní Star Trek fan asociace jako velitel brigády Námořní pěchoty, Colonial Defence Forces (BSG) jako zástupce velitele flotily a nyní vede The Royal Manticoran Navy - oficiální fan organizaci Honor Harringtonové jako První lord Admirality. Kromě fanouškovství tráví volný čas se svojí snoubenkou, přáteli, kočkou, pilotování malých letadel, hraním golfu nebo hodinami swingu.


Natalia Tena

Britská herečka a zpěvačka. *1. listopadu 1984. Rodiče pocházejí ze Španělska, Natalia velmi dobře ovládá španělštinu. Jako malá hrála na klavír, housle a harmoniku a zároveň ji fascinovalo malířství a cirkus. Studovala internátní uměleckou školu Bedales v Hampshiru. První filmová role - rebelující punkerka Ellie ve filmu About a boy. Dále role Amy Emersonové v seriálu Doctors, role Gemmy v seriálu Afterlife, hrála v nezávislých fimech i v divadle (role Desdemony v dramatu Othello). Opravdovou slávu získala rolí bystrozorky Nymfadory Tonksové ve filmu Harry Potter a Fénixův řád a v dalších dílech. Vystupuje v anglické hudební skupině Molotov Jukebox, kde zpívá a hraje na harmoniku.


David Weber

*1952, Cleveland, Ohio, USA. Americký spisovatel (military) science-fiction a fantasy. Vystudoval historii, politiku, anglickou literaturu a sociologii. Žije v Greensville v Jižní Karolíně. Nejznámějším z jeho hrdinů je Honor Harringtonová (vesmír „Honorverse“). Festivalu fantazie 2012 se zúčastní s manželkou.


 

 

Další vzácní hosté

Ondřej Bláha

Mgr. Ondřej Bláha – Doktorand české literatury na FF MU Brno, narozen 1982. Celá svá vysokoškolská studia věnuje především teorii komiksu, jeho stavbě a poetice. Na Masarykově univerzitě pravidelně vede semináře Interpretace komiksu a Jak číst komiks. Na FF bude v rámci ComicsConu přednášet o stavbě komiksu a o oceňovaném evropském díle Blacksad.


Mgr. Michala Michlová

*20.října 1982 v Nymburce. V 2007 úspěšně zakončila studium oboru Psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 2007 – 2009 působila v Pedagogicko-psychologické poradně Středočeského kraje a v současné době je na mateřské dovolené. Zaměřuje se na dětskou psychologii a pedagogiku. Na FF se bude Michala zabývat psychologickým výkladem pohádek. Budeme si povídat o vlivu, jaký mohou mít pohádky, resp. charaktery pohádkových postav, na život jedince, jak symboly se skrývají v klasických pohádkách a jakým způsobem je můžeme podvědomě vnímat.


Jan Kantůrek

Známý překladatel Úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta a dalších knih, obdivovatel Conana a Tarzana, znalec rumu, dobrá duše conů a výborný vypravěč. Žije v Praze, v létě pracuje na chalupě nedaleko Chotěboře. Zakládající člen Klubu Julese Vernea, čestný člen SFK Avalon. Rytíř řádu Fantasy, držitel řady ocenění od Akademie SF, F a H jako nejlepší překladatel.