Přejít na menu Přejít na obsah

Aktuálně


Hosté FF 2011

Festivalu fantazie 2011 se krom dalších zúčastnili následující vzácní hosté.

Zahraniční hosté

Michail Achmanov

*29. 5. 1945 v Leningradu. Absolvoval fyzikální fakultu Leningradské University jako Ph.D ve fyzice a matematice. 1971-1992 se zabýval fyzikou pevných látek a problémy spektrální analýzy, publikoval stovku článků a 3 knihy. V 1991 začal překládat SF z angličtiny do ruštiny, potom začal psát své vlastní romány. Píše SF&F, dobrodružné a populárně naučné knihy (již přes 120 knih i pod různými pseudonymy. Má spoluautora ve Velké Británii - Christopher Gilmore. V ČR mu právě vyšel román Náboje nikdy nedojdou.

Michael Brunsfeld

Designer a ilustrátor na volné noze, vyučuje také na Academy of Art v San Franciscu. Pracoval jako Commercial Animation Director v Collosal Pictures v San Franciscu, graficky navrhoval a režíroval animované reklamy pro Apple, Microsoft, MTV apod., získal ceny Clio a Emmy. 8,5 roku pracoval v Industrial Light + Magic George Lucase jako Visual Effects Art Director and Designer pro filmy War of the Worlds, Peter Pan, Minority Report, Mummy, Mummy Returns a Mission to Mars. Designoval architekturu a droidy pro Star Wars Episode 2.

Ondrej Herec

Zakladatel slovenské teorie fantastiky, překladatel, organi-zátor... *1944. Sociolog a mezinárodni právník, pracoval jako ředitel Centra OSN. Přednášel na univerzitách. 1980–2010 zásadně ovlivnil vývoj slovenské fantastiky (1. antologie svět. fantastiky, 1. čs. rozhlas. seriál o fantastice, zakladatel SAF, předseda SSAF, 1. dějiny slov. fantastiky, org. Ceny G. Reussa, editor sborníku Krutohlav. 1999 cena Národného osvetového centra, 2007 Mlok za zásluhy a ceny Akademie SF,F, H 2007 za dlouholetou práci a 2009 za nejlepší teoretický text.

John Ottman

Filmový skladatel, střihač a režisér. *1964 v San Diegu, USA. Vystudoval režii na University of Southern California (USC) v Los Angeles. Dělal hudbu a střih k většině filmů režiséra Bryana Singera (např. Obvyklí podezřelí, X-Men 2, Superman se vrací, Valkýra). Složil hudbu k více než 30 filmům. Větší část jeho filmografie tvoří horory (např. Gothika, Dům voskových figurín, Sirotek, Temná legenda 2), thrillery (Inkognito, Cellular) a sci-fi (Fantastická čtyřka 1+2, Invaze či animovaný Astro Boy). Je držitelem ceny BAFTA za střih a dvou cen Saturn za hudbu.

Další vzácní hosté

Viktor Adamec

Vedoucí trikové výroby filmu Saxána a Lexikon kouzel. Pracuje pro Qbone studios v rámci společnosti Film Europe, která stojí za velkou částí zahraničních filmů natáčených u nás.

Varhan Orchestrovič Bauer

Hudební skladatel, aranžér a dirigent. * 21. 1. 1969 v Praze. Absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, obory skladba a dirigování. Dělal aranže pro Michala Pavlíčka, Ondřeje Soukupa, Michaela Kocába, Karla Svobodu a další. Založil Okamžitý Filmový Orchestr, se kterým vystupuje na různých filmových a divadelních festivalech (MFF Karlovy Vary) a předáváních cen (Český lev, Elsa). Věnuje se komponování filmové a scénické hudby. Mimo jiné složil hudbu pro film Goyovy přízraky amerického režiséra českého původu Miloše Formana.

Daniel Dítě

Daniel Dítě začal s amatérským divadlem už na škole. Po JAMU vystupoval v Činoherním klubu v Ústí n. L.a v Divadle Husa na provázku, 9 let v Mahenově činohře Státního divadla v Brně. Od konce 70. let si zahrál v řadě filmů (např. Balada pro banditu...) a seriálů (Návštěvníci, Četnické humoresky, Náměstíčko). Nyní především dabuje: Anthony Head v Buffy, William Shatner ve Star Treku I, Vin Diesel v Riddickovi a xXx nebo Yul Brynner v Sedmi statečných. Režíroval dabing několika serálů, např. Buffy nebo Kriminálka Miami.

Libor Hruška

Libor Hruška je především dabér a režisér českého znění, je také držitel ceny Fratiška Filipovského za nejlepší mužský herecký výkon. Dále je též herec a divadelní režisér, absolvent konzervatoře, působil nebo působí v Divadle Na prádle, Divadelní společnosti Háta, Státním divadle Ostrava, Divadle Pod Palmovkou a Karlínském divadle. Svůj hlas propůjčil postavám v mnoha filmech a seriálech. Nejznámější je v seriálu Hvězdná Brána Atlantida, ve které dabuje Rodnyho McKeye. Režíruje i např. dabing seriálu Kobra 11.

Daniel Rous

Filmový a divadelní herec a dabér. Zázemí má v Divadle na Fidlovačce (Tramvaj do stanice Touha, Kabaret, Pekelník, ...). Mj. je stálým hostem Městského divadla v Mostě. Hraje v televizních seriálech (Pojišťovna štěstí, Horákovi, Kriminálka Anděl), ve filmu naposledy v komedii Experti. Objevil se i v minisérii Děti duny nebo v TV filmu Johanka z Arku. Dlouhodobě se věnuje dabingu, namluvil desítky zahraničních filmů (např. Arnolda Schwarzeneggera), nejvíce známý je díky seriálu Přátelé (Ross). V seriálu Hvězdná brána daboval goa'ulda Ba’ala.

Klára Sochorová

Klára Sochorová je talentovaná herečka a dabérka, která hostuje v Mahenově divadle, v divadle Radost a dabuje filmy a seriály. Před deseti lety začínala v brněnském studiu České televize. Svůj hlas propůjčila Vereně ze seriálu Wolfův revír nebo Buffy ze seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Můžeme ji slyšet i v seriálech jako Akta X, Volání mrtvých, Ženská spravedlnost nebo Mercy.

Jana Štvrtecká

Herečka, dabérka a moderátorka. Absolvovala JAMU v Brně. Od 1994 je členkou Národního divadla Brno. Z divadelních rolí jmenujme Mollie z inscenace Agathy Christie Past na myši, madame de Tourvelle z inscenace Nebezpečné vztahy, Haničku z Lucerny atd. Z dabingových rolí, kromě Willow ze seriálu Buffy, přemožitelka upírů, uveďme Fridu ze stejnojmenného filmu se Salmou Hayek, dále Hodiny, kde dabovala Juliane Moore, a v neposlední řadě seriál Komisař Rex, kde se zhostila dabingu komisařky Herzogové.

Václav Šorel

Legendární scénárista časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Vzpoura mozků, Galaxia, Tvrz a další nezapomenutelné tituly, které přivedly k fantastice řadu fanoušků. Intenzivně se zabývá plastikovým modelářstvím, o kterém rovněž píše knihy. Napsal mnoho knih o letadlech, včetně Encyklopedie českého a slovenského letectví.

Vlastislav Toman

Redaktor – publicista. 1956–92 pracoval v redakci (i jako šéfredaktor) časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Zajímá se o historii palných zbraní, SF četl už jako kluk. Založil čtenářské kluby „Raketové posádky 1960“. Věnoval se pronikání lidstva do vesmíru. Psal pro mládež – povídky, romány, ale zejména scénáře kreslených seriálů Strážci, Za tajemstvím hlubin, Pán vlků, Výprava do ztraceného světa, Příhody malého boha, Příchod bohů, Kruanova dobrodružství, Kruanova cesta, Kruan a bohyně, Paprsky zářícího a další.