Přejít na menu Přejít na obsah

Aktuálně


Hosté FF 2010

Festivalu fantazie 2010 se krom dalších zúčastnili následující vzácní hosté.

Zahraniční hosté

David Nykl

Kanadský herec českého původu se do Kanady dostal ve dvou letech, po okupaci Československa v roce 1968. Vystudoval herectví na univerzitě ve Vancouveru. Hrál v řadě seriálů i divadelních her, hostuje i v Praze, kde založil anglicky mluvící divadelní společnost "Misery Loves Company". V současné době se plně věnuje TV a filmové tvorbě ve Vancouveru. Známe ho zejména ze seriálu Stargate Atlantis.

Rick Worthy

Narodil se v Detroitu, Michigan, USA 12. března 1967. Vystudoval University of Michigan v 1990. Přestěhoval se do Chicaga, kde hrál v několika prestižních divadlech včetně  The Goodman Theatre a Victory Gardens Theater. Nyní žije v Los Angeles v Kaliforniii. Rick je veterán ze Star Treku. Hrál několik mimozemšťanů a jednoho člověka v seriálech Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: Voyager a Star Trek: Enterprise. Také se objevil ve filmu Star Trek: Vzpoura, díky čemuž pracoval se všemi posádkami kromě té z původní série. Hrál i v CSI Las Vegas a CSI Miami, v Heroes a dalších seriálech. V Battlestar Galactica vystupoval v roli Simona, Cylona číslo 4, celkem v 7 epizodách a filmu The Plan.

Juraj Červenák

Na gymnáziu začal s psaním povídek a kreslením comicsů. 92 poprvé publikoval v comicsovém magazínu Bublinky příběh Tyrgon – Tajomné stretnutie. 94 pod pseudonymem George Callahan napsal fantasy román Conan a stíny Hyrthu, pod pseudonymem Thorleif Larssen 94 Meč z Thormarenu, 95 Klenot zakletého čaroděje. Od 97 členem redakce magazínu Fantázia (filmová rubrika a knižní recenze). 98 nominovaný v soutěži O nejlepší fantasy, 99 s povídkou Krvavý oheň, biely oheň… zvítězil a získal titul Nositel meče. 99 účast na organizování Istroconu v Bratislavě. Nyní žije v Košicích, pracuje jako spisovatel a publicista na volné noze - filmový recenzent a redaktor časopisů Fantázia, Pevnost a DVD mag, píše novinky pro ČSFD.cz. Proslavil se hlavně knihami o barbaru Conanovi, černokněžníku Roganovi, bohatýrovi Iljovi Muromcovi a o českém legendárním hrdinovi Bivojovi. Prakticky všechny jeho knihy vyšly v češtině.

Ondrej Herec

Teoretik, překladatel, organizátor ... Narodil se 7.7. 1944. V r. 1973 vystudoval UK Bratislava v oboru sociologie. V r. 1996 se dozvěděl o fandomu a začal přednášet na conech. Člen poroty CKČ a předseda poroty Ceny G. Reussa. V r. 1989 zakládající člen SAF, od 1990 člen SSAF, kde v r. 1994 zasedl na křeslo předsedy. Editor sborníku Krutohlav, lektor Workshopu. V r. 1999 obdržel cenu Národného osvetového centra za výrazný přínos k rozvoji teorie a kritiky fantastické literatury.

Další vzácní hosté

Petr Hapka

Skladatel a zpěvák. *1944. Na pražské konzervatoři vystudoval hru na violu a zpěv. Ke komponování ho přivedl herec Oldřich Nový. Je autorem řady populárních písní, které napsal pro H. Hegerovou, V. Neckáře, W. Matušku, H. Vondráčkovou, H. Zagorovou, M. Kocába, R. Müllera a L. Bílou. Již několik let spolupracuje s textařem Michalem Horáčkem, se kterým vydal i několik písňových alb. Největší část jeho umělecké práce tvoří ovšem hudba filmová, kterou napsal pro takové filmy, jakými jsou např. Panna a netvor, Deváté srdce, Buldoci a třešně, Upír z Ferratu, Páni kluci, Krakonoš a lyžníci, Mrkáček Čiko, Dívka s mušlí, Operace mé dcery, Den pro mou lásku, Tisícročná včela, Perinbaba, a další.

Kateřina Lojdová

Po střední škole vystudovala hudebně dramatický obor na Pražské konzervatoři. Vidět ji můžete na divadelních prknech divadla ABC či v Divadle Na Jezerce, kde vystupuje v komediích W. Allena. Svůj hlas propůjčila spoustě seriálových i filmových postav, nejznámější je patrně její dabing Valy Mal Doran ze seriálu Hvězdná brána (Stargate). Ta ale není jediné sci-fi, ve kterém měla dabingovou roli, je možné ji slyšet v českém znění Heuréky jako "Jo" Lupo. Dabovala i Winonu Kirkovou v posledním Star Trekovém filmu. Mezi další dabované postavy patří např. Gretchen v Útěku z vězení, Dr. Allison Cameron v Dr. House nebo Lane Kim v Gilmorových děvčatech. Často se objevuje v roli vychovatelky z dětského domova v seriálu Ulice na TV Nova.

Martin Písařík

Martin Písařík započal svou hereckou kariéru dramatem Karla Kachyni - Městem chodí Mikuláš. V současné době má stálé angažmá v divadle ABC, kde zvládl role např. v inscenacích Frederick, Jak je důležité míti Filipa nebo Příliš počestná žena. Příležitostně hraje v divadle Ta Fantastika (Obraz Doriana Graye), ale také v divadle Kalich (muzikál Touha). Kromě divadla můžeme Martina vidět například v komediích Snowboarďáci a Ro(c)k podvraťáků nebo v pohádce Ať žijí rytíři. "Na pokračování" je Martin vidět v Ordinaci v Růžové zahradě. Jako dabér má za sebou spoustu filmů a seriálů. Kromě plk. Camerona Mitchella z týmu SG1 daboval i Jaka Sullyho ve filmu Avatar, myšáka Remyho v Ratatouille, Petera Petrelliho v Heroes nebo Dr. Roberta Chase v Dr. House.